Nuk është sodë buke, nuk është as uthull – një ilaç shtëpiak që do të dezinfektojë të gjithë shtëpinë tuaj

Hidrogjeni ose peroksidi i hidrogjenit mund të jetë një agjent i shkëlqyeshëm me shumë qëllime për përdorim shtëpiak. Mund të përdoret në mjekësi ose si një pastrues shtëpiak efektiv, i sigurt dhe jo toksik. Formula e tij është shumë e ngjashme me ujin, përveç se ka një atom oksigjen më shumë: H2O2.

KUJDES: Në tekstin e mëposhtëm bëhet fjalë për hidrogjen 3%, jo përqendrime më të forta që mund të jenë të rrezikshme dhe në fakt nuk nevojiten për këto qëllime. Hidrogjenin mund ta blini në çdo farmaci. Këtu janë shembuj se për çfarë mund ta përdorni:

1. Heqja e njollave nga perdet e dantellave apo mbulesat. Vendosni 2 gota peroksid hidrogjeni në enën në të cilën planifikoni t’i lani, shtoni ujë dhe zhytni perdet e dantellave. Hidrogjeni do të ndihmojë që njollat ​​e verdha të zhduken.
2. Bëni një pastë me hidrogjen dhe sodë buke për të hequr gurët në banjë. 3. Kundër mykut: Përzieni 2 pjesë hidrogjen dhe 1 pjesë ujë, më pas vendoseni në një shishe sprej. Nëse e përdorni në sipërfaqe të lyera, hollojeni me më shumë ujë, në mënyrë që të mos zbehet ngjyra.

4. Hidrogjeni largon aromat dhe njollat ​​e urinës së kafshëve shtëpiake nga tapeti. Në këtë mënyrë ata nuk do të tundohen të urinojnë përsëri në të njëjtin vend. 5. Mund ta përdorni si një opsion më të sigurt në vend të varikuinës për zbardhjen e rrobave të bardha. Varicina, ndryshe nga hidrogjeni, tenton të konsumojë rrobat më shpejt.

6. Hidrogjeni largon njollat ​​e gjakut. Lyejeni njollën me hidrogjen, lëreni të qëndrojë për një minutë, fërkojeni dhe shpëlajeni menjëherë. 7. Largon njollat ​​e verës së kuqe nga tapeti ose pëlhura.
8. Përdoreni me një leckë mikrofibër për të fshirë dritaret dhe pasqyrat, në mënyrë që t’i pastroni pa lënë asnjë gjurmë. 9. Hidrogjeni vret bakteret Salmonella, kështu që është i shkëlqyeshëm për pastrimin e dërrasave prerëse dhe sipërfaqeve të punës në kuzhinë.

10. Bëni një tretësirë ​​nga një pjesë hidrogjen dhe një pjesë ujë, vendoseni në një shishe sprej dhe mund ta përdorni si pastrues banjo dhe tualeti.
11. Nëse e mbushni lavamanin me ujë në të cilin keni shtuar gjysmë filxhani hidrogjen dhe i zhytni frutat dhe perimet në të, mikroorganizmat do të vriten, dhe ato do të mbeten të freskë ta për një kohë më të gjatë. Frutin me gjethe e lëmë të qëndrojë në ujin me hidrogjen për rreth

20 minuta dhe atë me lëkurë më të trashë për rreth 30 minuta, më pas e kullojmë dhe e vendosim në frigorifer.
12. Përdoret për pastrimin e plagëve, prerjeve, infeksioneve mykotike të këmbëve etj. Për infeksionet mykotike të këmbëve, bëni një tretësirë ​​me një pjesë ujë dhe një pjesë hidrogjen dhe spërkatni tretësirën në zonën e prekur çdo natë.

13. Mund ta përdorni si gargarë: vendosni një lugë hidrogjen në një gotë me ujë dhe shpëlajeni gojën, më pas pështyni lëngun dhe shpëlajeni gojën me ujë. Ju gjithashtu mund të përdorni hidrogjen si dezinfektues për furçën e dhëmbëve.
Këto janë vetëm ide, dhe ju mund të gjeni edhe më shumë përdorime.

60 thoughts on “Nuk është sodë buke, nuk është as uthull – një ilaç shtëpiak që do të dezinfektojë të gjithë shtëpinë tuaj

 1. Wow, fantastic weblog structure! How long have you been blogging
  for? you make blogging glance easy. The entire glance of your web site is magnificent, let alone the content!
  You can see similar here dobry sklep

 2. I think this is one of the most vital information for me. And i’m glad reading your article.

  But wanna remark on few general things, The web site style is perfect, the articles is really excellent
  : D. Good job, cheers I saw similar here: Dobry sklep

 3. Hey there would you mind letting me know which hosting company you’re working with?

  I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this
  blog loads a lot faster then most. Can you recommend a
  good hosting provider at a fair price? Kudos, I appreciate it!
  I saw similar here: Sklep online

 4. Hi there! Do you know if they make any plugins to assist
  with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good gains. If you know of any please
  share. Thanks! You can read similar article here: E-commerce

 5. Hi! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Appreciate it! I saw similar art here: Scrapebox List

 6. Howdy! Do you know if they make any plugins to
  assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my site
  to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.

  If you know of any please share. Appreciate it!

  I saw similar article here: Good escape room

 7. I have been browsing on-line more than three hours lately, but I by no means discovered any attention-grabbing article like yours. It is beautiful worth sufficient for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made just right content as you did, the net can be a lot more useful than ever before!

 8. An interesting discussion is worth comment. There’s no doubt that that you ought to write more on this subject, it may not be a taboo subject but generally folks don’t talk about such topics. To the next! All the best.

 9. Hi! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m
  trying to get my blog to rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good success. If you know
  of any please share. Cheers! You can read similar blog here

 10. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am encountering issues with your RSS. I don’t understand why I cannot subscribe to it. Is there anybody else getting similar RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 11. Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out much. I’m hoping to provide one thing back and aid others like you helped me.

 12. Good day! I simply want to give you a big thumbs up for your great information you’ve got right here on this post. I will be returning to your site for more soon.

 13. I blog often and I seriously appreciate your information. This great article has truly peaked my interest. I’m going to take a note of your site and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 14. This web-site is often a walk-through you discover the information you desired relating to this and didn’t know who must. Glimpse here, and you’ll certainly discover it.

 15. Thank you a bunch for sharing this with all people you really realize what you’re talking about! Bookmarked. Please also visit my web site =). We can have a hyperlink trade contract among us!

 16. Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this moreover ? taking time and actual effort to make an excellent article? but what can I say? I procrastinate alot and in no way seem to get one thing done.

 17. Hello there! This article couldn’t be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I’ll send this information to him. Pretty sure he’s going to have a great read. Many thanks for sharing!

 18. A person necessarily lend a hand to make significantly articles I might state. This is the first time I frequented your website page and up to now? I’m amazed with the research you made to create this particular publish extraordinary. Magnificent activity!

 19. I discovered your blog site on google and test a few of your early posts. Continue to keep up the superb operate. I simply further up your RSS feed to my MSN Information Reader. Searching for ahead to studying extra from you afterward!? I am typically to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for new information.

 20. Normally I don’t read post on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to try and do so! Your writing style has been surprised me. Thank you, quite great post.

 21. Immediately, the article is in reality the sweetest on this laudable topic. I agree with your conclusions and also definitely will eagerly look forward to your approaching updates. Simply just saying thanks definitely will not simply be enough, for the incredible lucidity in your writing. I definitely will right away grab your rss feed to stay privy of any kind of updates. Very good work and much success in your business efforts!

 22. Appreciate you bothering to debate this method, I believe fervently into it plus really enjoy exploring more this point. In the case likely, when you carry out mastery, on earth do you brain posting a wordpress blog utilizing indepth particulars? This is very used by us all.

 23. This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your website in my social networks!

 24. This constantly amazes me exactly how bloggers such as yourself can find some time and also the dedication to carry on creating good blogposts. Your blog isgood and one of my own must read weblogs. I just wanted to thank you.

 25. Very best people messages are meant to charm allow honor toward groom and bride. Newbie speakers in front of excessive locations should usually our own gold colored dominate in presenting and public speaking, which is to be personal interests home. best man speach

 26. You got great truthful factors right here. I done a search on the problem as well as learned most peoples will concur with your weblog. Your bibs will look good considerably lengthier if you do.

 27. Great article! The clarity and depth of your explanation are commendable. For additional insights, visit: LEARN MORE. Looking forward to the community’s thoughts!

 28. Intimately, the post is in reality the greatest on this worthy topic. I suit in with your conclusions and also can thirstily look forward to your forthcoming updates. Saying thanks can not just be sufficient, for the awesome lucidity in your writing. I will perfect away grab your rss feed to stay privy of any updates. Authentic work and much success in your business endeavors!

 29. You actually make it seem so easy along with your presentation however I to find this topic to be actually one thing which I feel I’d by no means understand. It kind of feels too complicated and extremely vast for me. I’m looking forward on your subsequent put up, I will try to get the cling of it!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *