Kishte shkuar për të punuar në Izr.ael, i riu nga Korça: Ata vr.isnin çfarë u dilte para

orgo tregon se si vendosi të ikte në Izrael.
“Unë shkova bashkë me shokun tim si turist, aty gjatë ditëve takuam disa shqiptarë të cilët na thanë se mund të merrnim vizë e të punonim. Kështu vendosëm të qëndronim, u pajisem me vize dhe punuam rregullisht,” – tha ai.

Përjetimi i luftës për të riun shqiptar ishte tmerrues, e aq më tepër teksa tregon se ka parë dhe terroristë në rrugët e Tel Avivit, po ashtu edhe njerëz të vrarë.

“Nisi papritur, gjendja u bë shumë keq, rrugët u bllokuan. Unë qëndroja në një zonë të Tel Aviv dhe data 7 Izraeli u sulmua, rrugëve kryesore kishte dhe terroriste që kalonin me makina dhe motorë, i pamë vet dhe ishin të gjithë me armë. Shkonin në çfarëdo lloj drejtimi. Çfarë u dilte para ata gjuanin,” – u shpreh Jorgo.

Tmerrit të luftës ju shtua edhe mungesa e ushqimeve rezervë që për të riun shqiptar dukje e pabesueshme.
“Normal ishte frikë sepse policia nuk na lejonte të dilnim jashtë, ishim të mbyllur në shtëpi, nga dritaret pamë të vdekur, ishte keq dhe për pjesën e ushqimeve kemi qenë të mbyllur për 4 ditë, policia nuk të lejonte të dilje jashtë,” – tregoi ai.

Të ndodhur në kushte të tilla bashkë me shokun shqiptar, gjetën mundësi rikthimi në atdhe përmes ambasadës.
“Vendosëm të ktheheshim, pame lajm në internet se ambasada shqiptare në Izrael bënte thirrje për shqiptarët që jetonin aty. Kontaktuam me ambasadën dhe u rikthyem,” – rrëfeu Jorgo.

Në Izrael vetëm nga juglindja e vendit janë rikthyer nga situata e krijuar nga lufta afro 30 persona, kryesisht të rinj të cilët prej disa vitesh punonin dhe jetonin në qytete të ndryshme të shtetit hebr.https://thealbaniantimes.al/

20 thoughts on “Kishte shkuar për të punuar në Izr.ael, i riu nga Korça: Ata vr.isnin çfarë u dilte para

 1. Hi! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good gains. If you know of any please share.
  Appreciate it! You can read similar article here: Link Building

 2. Hey there! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good success. If you know of any please share.
  Appreciate it! I saw similar blog here: Good escape room

 3. I’ve been browsing online greater than 3 hours nowadays, yet I by no means discovered any fascinating article like yours. It is lovely value enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made just right content as you did, the internet will probably be a lot more useful than ever before!

 4. Hi there! This blog post could not be written any better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I most certainly will send this information to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 5. Right here is the perfect blog for everyone who hopes to find out about this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that’s been written about for a long time. Wonderful stuff, just great.

 6. The next time I read a blog, Hopefully it doesn’t disappoint me as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read through, but I genuinely thought you would probably have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something you could fix if you weren’t too busy looking for attention.

 7. Hey! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my
  site to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Appreciate it!
  You can read similar article here

 8. Having read this I believed it was extremely enlightening. I appreciate you finding the time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile.

 9. May I simply say what a relief to find an individual who really knows what they’re discussing on the web. You definitely realize how to bring an issue to light and make it important. More people should look at this and understand this side of the story. I was surprised that you aren’t more popular since you definitely have the gift.

 10. Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you spending some time and energy to put this informative article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile.

 11. Having read this I believed it was really informative. I appreciate you finding the time and energy to put this informative article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 12. I have to thank you for the efforts you have put in penning this site. I’m hoping to check out the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own site now 😉

 13. Fantastic article! Your perspective on this topic is truly insightful. For those looking to explore this further, I found an excellent resource that complements your points: READ MORE. I’m eager to hear what others think about this!

 14. I’m extremely pleased to find this page. I wanted to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely appreciated every part of it and I have you saved as a favorite to check out new things on your website.

 15. This web site truly has all of the information I needed concerning this subject and didn’t know who to ask.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *