Gratë që lanë burrat po mbajtën mbiemrat e tyre/ Ja pse e bënë

Janë ndarë prej burrave, por jo prej mbiemrave të tyre. Ka disa gra që edhe pse kanë bërë divorc me ish-bashkëshortët dhe kanë kaluar vite që nga ajo kohë, mbajnë ende mbiemrin e tyre. A do ta thërrisnit dot Angela Merkel me një tjetër mbiemër? Asnjë nuk do t`i shkonte kaq shumë, sepse jemi mësuar me këtë dhe ajo e di mirë.

Edhe pse është ndarë që në vitin 1982 me burrin e parë, sot e kësaj dite në një tjetër martesë mban mbiemrin e tij, pra të të parit.
Një ndër historitë me të famshme të dashurisë është ajo e Elvis Presley-t dhe Priscila Beaulieu Presley. Ata u ndarë disa vite përpara se Elvis të vdiste, por Priscilla njihet edhe sot me mbiemrin Presley. Edhe në librin që bëri për historinë e tyre, këtë mbiemër mbajti.

Kemi edhe ne në Shqipëri një rast të tillë. Rita Lati është e ndarë nga bashkëshorti, por njihet si e tillë e s`ka ç`bën. Provoi disa vite më parë në titrat e disa telekomedive të shkruante mbiemrin e vajzërisë, Ritaj, por hoqi dorë kur njerëzit e kishin të vështirë ta njihnin.

Kohët e fundit, gjithmonë e më shumë, vajzat po ia thjeshtojnë punën vetes. Ato mbajnë mbiemrin e tyre dhe nëse bëhen të famshme e më pas divorcohen janë në terezi.


Comments

3 responses to “Gratë që lanë burrat po mbajtën mbiemrat e tyre/ Ja pse e bënë”

 1. Wow, superb blog structure! How long have you ever been running a blog
  for? you make blogging glance easy. The entire look of your web site is magnificent,
  as neatly as the content material! You can see similar here ecommerce

 2. Hello there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m
  trying to get my website to rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good results. If you know of any please share.
  Thanks! You can read similar text here: AA List

 3. Wow, fantastic blog layout! How long have you ever been running a blog for?

  you make running a blog look easy. The whole look of your site is wonderful,
  as well as the content! You can see similar here e-commerce

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *