A E Dini Se Çfarë Do Të Thotë Kur Ju Kruhet Pëllëmba E Majtë Ose E Djathtë – Ky Është Kuptimi I Vërtetë

Besimet popullore ndryshojnë, por këto janë disa nga më të përfolurat. Sipas besimit popullor, nëse kruan dorën e djathtë, do të thotë se do të japësh para, dhe nëse kruan dorën e majtë, do të marrësh para.

Besimet nuk mbarojnë këtu. Nëse doni të kurseni para, duhet të fërkoni flokët me pëllëmbë dhe të thoni: “Sa më shumë flokë, aq më shumë para”. Sipas disa besimeve, kruarja e dorës së djathtë nënkupton shtrëngimin e dorës me dikë që njihni.
Nëse ju kruhen gishtat – do të martoheni së shpejti. Një shenjë se dikush po ju përgojon është nëse ju kruhet veshi i majtë. Nëse gërvishtni dorën e djathtë, do të thotë se dikush po ju lavdëron. Nëse shputat tuaja kruhen, do të thotë se po shkoni diku.

Kruarja e bërrylit të majtë do të thotë që ju presin lajme emocionuese, ndërsa e djathta parashikon lajme të trishtueshme.


Comments

6 responses to “A E Dini Se Çfarë Do Të Thotë Kur Ju Kruhet Pëllëmba E Majtë Ose E Djathtë – Ky Është Kuptimi I Vërtetë”

 1. Wow, awesome blog structure! How lengthy have you been blogging for?

  you made blogging glance easy. The whole glance of your site is fantastic, as
  smartly as the content! You can see similar here e-commerce

 2. I loved as much as you will receive carried out right here.

  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.

  nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside
  case you shield this hike. I saw similar here: Sklep internetowy

 3. What’s up, after reading this awesome article i am also
  glad to share my knowledge here with friends.

  I saw similar here: Najlepszy sklep

 4. Hey there! I know this is somewhat off-topic but I needed to ask.
  Does running a well-established website like yours take a
  massive amount work? I’m brand new to blogging however I do write in my journal every day.
  I’d like to start a blog so I can share my experience and feelings online.
  Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers.
  Appreciate it! I saw similar here: Sklep internetowy

 5. Hi there! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good results. If you know of any please share.

  Thanks! You can read similar art here: Ecommerce

 6. It’s very interesting! If you need help, look here: ARA Agency

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *