VIDEO/ Motrat mjeke: Kur mora rrogen e pare në Gjermani, ishin aq shume sa nuk dija ku ti shpenzoja. Ne Shqiperi na thonin..

Aurora dhe Elona Meta, motra dhe themeluese të “Federatës së Mjekëve Shqiptarë në Europë”, treguan në studion e “Vizioni i Pasdites”, A arsyet e largimit nga Shqipëria drejt Gjermanisë.
Ato parashtruan mungësën e praktikave në qendrën spitalore si dhe pamundësinë për tu punësuar si praktikante në fillimet e karriesës së tyre, vështirësi që, sipas tyre, has çdo student mjekësie.

“Normalisht, minimalja është që njeriu të punësohet dhe pastaj hap pas hapi të arrijë dhe në sukses. Gjë që ishte e pamundur dhe arsyeja kryesore ishte fakti që nuk arritëm të punësohemi… trokitëm te zyrat përkatëse ku ofrohen punësimet dhe aty u zhvlerësuam, nuk na morrën fare parasysh…”,- u shpreh mjekja Elona Meta .

Nga Shqipëria me 0 praktikë pune, dy motrat u përballën me një realitet tjetër në Gjermani, që theksonte edhe më shumë “varfërinë” në dije të studentëve shqiptarë.
“Ne na mungonin praktikat! Neve me të vërtetë, nga ana teorike, dinim shumë gjëra, por kur bëhej fjala ‘hajde filloje me pacientin, bëj një ekzaminim’, ne nuk dinim ku ta kapësh pacientin. Ishim vëzhgues perfekt, por më tepër? Jo!”, përfundoi Aurora .

Dy motrat nuk ngurruan të tregonin dhe pagat e para të marra si mjeke të reja në Gjermani. Teksa nisnin jetën nga fillimi në shtetin europian, të dyja iu ofrua punë si praktikante, pagesa e të cilës është mëse e majme në krahasim me Shqipërinë.
“Na dhanë rrogën minimale, si praktikante kam marrë gjysmën e rrogës. Që ishte domethënë, 1.800 euro në atë kohë, neto… nuk e dija çfarë mund të bëja me kaq shumë lekë… ishim 25 vjeç kur filluam…”, – tregoi Aurora Meta.


Comments

33 responses to “VIDEO/ Motrat mjeke: Kur mora rrogen e pare në Gjermani, ishin aq shume sa nuk dija ku ti shpenzoja. Ne Shqiperi na thonin..”

 1. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging glance easy. The whole
  look of your web site is excellent, let alone the content!
  You can see similar here sklep online

 2. Thanks for another informative site. The place else may just I get that type of info written in such a perfect approach?
  I have a project that I am just now running on, and I’ve been at the glance out for such info.
  I saw similar here: Sklep internetowy

 3. Hello There. I discovered your blog using msn. This is
  an extremely smartly written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to learn extra
  of your helpful info. Thanks for the post. I’ll definitely return. I saw
  similar here: Ecommerce

 4. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your
  blog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon! I saw similar
  here: Sklep online

 5. Howdy! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Thanks! You can read similar article here: Ecommerce

 6. It’s very interesting! If you need help, look here: ARA Agency

 7. Hi there! Do you know if they make any plugins to assist
  with SEO? I’m trying to get my website to rank for some targeted keywords
  but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share.

  Kudos! You can read similar text here: Backlinks List

 8. Absolutely pent subject matter, appreciate it for selective information .대출

 9. “Mainaja itu keren banget! Dapet uang sambil main game, keren abis!”

 10. I’m inspired by your passion for this subject.급전

 11. I’m inspired by your passion for this subject.급전

 12. I’m inspired by your dedication to this cause.대출

 13. I appreciate the time and effort you’ve put into this article.대출

 14. Thank you for providing such comprehensive and well-researched information.대출

 15. Your article is a valuable resource for anyone interested in this subject.급전

 16. Your blog always delivers quality content, keep it up!대출

 17. I enjoyed reading this post. It gave me a lot to think about.dashdome

 18. I enjoyed reading this post. It gave me a lot to think about.dashdome

 19. This post was incredibly informative and well-organized. I learned so much from reading it. Thank you for your hard work and dedication!rendingnicheblog

 20. hi, thanks!: abacus-onion-market.com

 21. Your blog is a wealth of information. I always learn something new from your posts. This one was particularly enlightening. Great job!blogpulse

 22. You consistently produce high-quality content that is both informative and enjoyable to read. This post was no exception. Keep it up!pulsepeak

 23. Hmm is anyone else having problems with the images on this
  blog loading? I’m trying to find out if its a problem on myy
  end or if it’s the blog. Any feedback woukd be greatly appreciated.

 24. hi, thanks!:

 25. hi, thanks!: Peranox

 26. hi, thanks!: Peranox

 27. hi, thanks!: zone porn

 28. hi, thanks!: zone porn

 29. hi, thanks!: zone porn

 30. hi, thanks!: zone porn

 31. I always look forward to your new posts. You have a way of making even the most complex topics easy to understand. Excellent job!swiftnook

 32. This post was incredibly informative and well-organized. I learned so much from reading it. Thank you for your hard work and dedication!rendingnicheblog

 33. You consistently produce high-quality content that is both informative and enjoyable to read. This post was no exception. Keep it up!pulsepeak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *