“Kam tre vjet që nuk i kam prekur dritaret dhe ato shkëlqejnë. Ky është sekreti” – Rrëfimi i një amvise moderne

Në redaksinë e një portali serb ka mbërritur një letër e pazakontë me një mesazh dhe këshilla, se si të mbahen pastër xhamat pa problem. Ja letra e plotë:
“Tre vjet më parë, lexova një këshillë, “Si të pastroni dritaret në një mënyrë të thjeshtë”. Sot pas kaq vitesh mund të them se shkëlqejnë plot shkëlqim dhe që atëherë nuk i kam fshirë asnjë herë.

Unë quhem Dragana dhe jam 39 vjeç. Unë jam e martuar dhe kam 3 fëmijë, e konsideroj veten një grua dhe nënë e mirë, por vjehrra ime nuk mendon kështu.

Në një moment, teksa fshija xhamat, vinte fëmijën në gjumë dhe sigurohesha që dreka të mos digjej, më lindi ideja të hapja një biznes të vogël në internet.

Në dy vjet, ai biznes u zgjerua dhe unë pata mundësinë të punësoja shoqen dhe motrën time. Kisha shumë punë dhe nuk kisha kohë për detyrat e shtëpisë.

Apartamenti bëhej gjithnjë e më i çrregullt, dhe dritaret ishin aq të pista, sa fillova t’i shmangja mysafirët. Por duke qenë se doja të bëhesha një amvise perfekte, i kërkova fqinjit të më ndihmonte dhe apartamenti po shkëlqente përsëri. Në mbrëmje, kur burri im erdhi i pastër dhe i rregullt, unë isha i lodhur dhe i çrregullt.

Kur gjithçka thuhet dhe bëhet, të jesh shtëpiake është kaq e padukshme dhe e nënvlerësuar. Një grua mund të ketë venat me variçe, këmbët e fryra, presionin e lartë të gjakut, diabetin…

Ndërsa shikoja dritaret të pastra, kuptova se nuk do të merrja më kurrë një peshqir në duar. Isha kaq naive dhe budallaqe. Po u tregoja të gjithëve, burrit dhe vjehrrës, doja të isha amvisa perfekte, por nuk duhej të ishte kështu.
Apeloj veçanërisht të rejat që të marrin jetën në dorë dhe të shkëputen nga normat e imponuara shoqërore. Vjehrra ka kohë që nuk ka komentuar asgjë. Sinqerisht i juaji I dashur.”olabavi.me/