Nis sezoni i ullinjve në Fier, shtrenjtohet çmimi i vajit! Më pak prodhim se vitin e kaluar! Përpunuesi: Pritet të shitet me 800 lek…

Ka nisur sezoni i vjeljes dhe përpunimit të ullinjve në Cakran të Fierit, një ndër zonat më të njohura për këtë kulturë ku gjenden 450 mijë ullinj.

Këtë vit prodhimi është 30 % më i ulet nga viti i kaluar, ç’ka pritet të çojë në rritjen e çmimit si për vajin ashtu dhe për ullinjtë e tryezës.
Prodhimi është i dobët për shkak të thatësirës, por duket se do ketë çmim të mirë”, tha një fermer.

“Unë kam 750 rrënjë ullinj. Vjet e kam shitur lirë vajin por këtë vit do të pres derisa të shkojë 700 lek/litër e lart! Nuk e jap në tregun vendas do të pres të vijnë grumbulluesit italianë”, tha një fermer.

Kamera e Report tv ndoqi nga afër procesin e prodhimit të vajit në një prej fabrikave të Cakranit. Ulliri i papërpunuar po shitet me 100 deri në 130 lek për kg sipas varieteteve.

“Këtu në Cakran ka disa varietete Kalinjot, Koronea, etj. Për shembull kalonjoti me shumicë është 130 lek/kg, të tjerët me 100 lek për kg”.
Ndërsa çmimi për vajin ende nuk është përcaktuar por mund të shkojë deri në 800 lek për litër.

“Çmimi i vajit mund te shkoje 800 lek për litër për arsye se ka pak ullinj”, tha pronari i fabrikës, Kujtim Mustafaraj.
Në 2022-shin pati mbiprodhim në mbarë vendin, ku sipas Ministrisë së Bujqësisë u eksportuan 1 400 ton vaj ulliri./Shqiptarja.com


Comments

8 responses to “Nis sezoni i ullinjve në Fier, shtrenjtohet çmimi i vajit! Më pak prodhim se vitin e kaluar! Përpunuesi: Pritet të shitet me 800 lek…”

 1. Wow, awesome blog layout! How lengthy have you ever been running a blog for?

  you make blogging glance easy. The whole look of your web site is
  wonderful, let alone the content material!
  You can see similar here ecommerce

 2. Pretty! This was an incredibly wonderful post. Thanks for providing this info.

  I saw similar here: Sklep internetowy

 3. Hello There. I found your blog the usage of msn. This is a
  really neatly written article. I’ll make sure to bookmark it and
  return to learn extra of your useful information. Thanks for the
  post. I’ll certainly return. I saw similar here: Ecommerce

 4. Hi! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog
  platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.

  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good
  platform. I saw similar here: Najlepszy sklep

 5. Howdy! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some
  targeted keywords but I’m not seeing very good
  results. If you know of any please share. Many thanks!
  You can read similar article here: E-commerce

 6. It’s very interesting! If you need help, look here: ARA Agency

 7. Hello there! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good gains. If you know of any please share.
  Cheers! You can read similar article here: Backlink Building

 8. Wow, superb blog format! How long have you ever been blogging for?
  you make running a blog look easy. The whole glance of
  your web site is fantastic, let alone the content!
  You can see similar here sklep online

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *