Ermiri nga Libofsha, kultivon në serra rrushin për tavolinë dhe 70% të prodhimit e çon për …

Prodhimi vendas i rrushit, tashmë edhe në serra, po dominon gjithnjë e më tepër, jo vetëm në furnizimin e tregut vendas por edhe në eksporte.

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Anila Denaj, solli shembullin e Edmir Bardhit, fermer në Libofshë, që kultivon në serra rrushin për tavolinë dhe 70% të prodhimit të tij e çon për eksport.

Denaj tha se, aplikimi i metodave të reja të kultivimit në serra me plastmas, ka mundësuar, mbrojtje të prodhimit nga kushtet klimatike; prodhim më të hershëm; daljen më shpejt në treg me çmime të favorshme si dhe fitim më të lartë ekonomik.

Skema Kombëtare, mbështet fermerët për zëvendësimin e plastmasit termik për serrat për prodhimin e perimeve, me 300.000 lekë për ha dhe për rrushin e tavolinës dhe tunelet plastike për prodhimin e luleshtrydhes në vlerën 100.000 lekë për ha.

Mbi 11 mijë ha vreshta të shtrirë në të gjithë territorin, kanë bërë të mundur që prodhimi vjetor i vreshtarisë në Shqipëri, përfshi edhe pjergullat, të arrijë rreth 190 mijë tonë rrush.

Ndërsa vitet e fundit ka filluar edhe kultivimi i rrushit të tavolinës në serra që siguron hershmëri të prodhimit dhe rendiment të larta.

Zonat kryesore të prodhimit të rrushit gjenden mes kodrave dhe bregdetit të Shqipërisë Qendrore. Fieri, Berati, Elbasani dhe Vlora, janë qarqet me përqindjen më të madhe të prodhimit; këto katër qarqe japin më shumë se gjysmën e prodhimit vendas të rrushit.

Rrushi i prodhuar në serra i cilësisë së parë shitet kryesisht në Kosovë, Kroaci, Rumani, Slloveni, Serbi, Mal të Zi.
Ndërkohë importet kanë rënë në mënyrë domethënëse nga viti në vit./ ATSH


Comments

2 responses to “Ermiri nga Libofsha, kultivon në serra rrushin për tavolinë dhe 70% të prodhimit e çon për …”

 1. Wow, incredible weblog layout! How lengthy have you been blogging for?
  you made running a blog glance easy. The overall glance of your website is excellent, as well as the content material!
  You can see similar here dobry sklep

 2. Hello! Do you know if they make any plugins to
  assist with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted
  keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Kudos! You can read similar text here:
  Auto Approve List

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *