A do të ndryshojë ora në fund të tetorit, ky është vendimi i fundit

Edhe pse ishte thënë se nga ky vit nuk do të kishte më orë verore e dimërore, Ora do të ndryshojë përsëri

Akrepat do të kthehen përsëri për një orë prapa. Gjithmonë në natën ndërmjet të shtunës dhe të dielës fillon periudha e ndryshimit të orës, duke lëvizur akrepat para ose prapa për një orë.
Siç ka ndodhur çdo vit, në fundjavën e fundit të tetorit do të përfundojë ora verore, akrepat e së cilës do të kthehen 60 minuta prapa dhe zgjat deri në fundjavën e fundit të marsit.

Të dielën më 29 tetor në orën 03:00 akrepat kthehen 60 minuta pas duke na mundësuar atë ditë që të flemë një orë më shumë.

Ndryshimi i orës në kontinentin Evropian u vendos si ligj evropian në vitin 1981. Zhvendosja e akrepave në Evropën Perëndimore është vendosur në fillim të viteve ‘70-ta me shpjegimin se me këtë “zgjatet” dita, rritet produktiviteti, përmirësohet aftësimi i njerëzve dhe dita e punës bëhet më efikase.

Megjithatë, BE deshiron të heqë dorë nga ndryshimi dy herë në vit i akrepave të orës, e për këtë u ka dhënë vendeve anëtare kohë për të vendosur nëse duan të qëndrojnë me orën verore apo atë dimërore.

8 thoughts on “A do të ndryshojë ora në fund të tetorit, ky është vendimi i fundit

 1. Wow, incredible blog structure! How long have you been running a
  blog for? you made running a blog glance easy.
  The overall look of your site is excellent, as
  neatly as the content! You can see similar here
  dobry sklep

 2. What’s Taking place i am new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively helpful and it has helped me out loads.
  I am hoping to give a contribution & assist different users like its helped me.
  Great job. I saw similar here: Sklep online

 3. Hello! Do you know if they make any plugins to assist
  with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Cheers! You can read similar art here: Sklep

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *