Sot feston ditëlindjen Luiza Xhuvani/ I urojmë një jetë të gjatë dhe plot me begati…

LAJME

Luiza Xhuvani (1964). Aktore. Lindi ne Sarande. Kreu studimet per aktrim ne Institutin e Larte te Arteve, me 1986, dhe pas nje pervoje dyvjecare ne Estraden e Sarandes filloi pune ne Teatrin Popullor.

Ende studente, luajti ne filmin Dhe vjen nje dite (Infermierja) me pas te filmi Flutura ne kabinen time (Flutura) te Vladimir Priftit, me te cilin fitoi Kupen per “Aktoren me te mire” ne Festivalin e vitit 1985.DUKE E HAP HAPSIREN REK LA MUESE ME POSHTE JU KENI MUNDESI TE LEXONI LAJMIN E PLOTE

Nepermjet ketij roli, qe shenon edhe startin e saj te suksesshem, pershfaqi nje natyre njerezore sit e ndrojtur por fisnike e te cilter, me sy te embel, te pafajshem, mbushur me trishtim e miresi, DUKE E HAP HAPSIREN REK LA MUESE ME POSHTE JU KENI MUNDESI TE LEXONI LAJMIN E PLOTE

cka me vone do te shnd errohej ne veti te aktrimit te saj, e pare gjerazi edhe ne film ate tjere, si Fjale pa fund (Magdalena) Shty’p hapsiren rek.lamuese me poshte per te ndjekur videon ↓↓ artikulli vazhdon..

Het imi vazhdon (het uesja) Rrethi i kujteses (mbesa), Muri i gjalle (Rozafa),do t’iu jemi mirenjohes nese do te na ndihmonit që të mirmbajmë faqen vetëm duke shtypur(mbi foton) që ndodhet më poshtë.Faleminderit për mirkuptimin SHQIPE.