Shkoi në fermën e kanabisit me “thes” në kokë, më pas u vra me disa plumba dhe u hodh në kanal. Nis në Belgjikë gjyqi për vrasjen e Festim Kalajt (emrat)

Dy persona do të dalin në gjyq nga kjo e premte para gjykatës së Gent për vrasjen e elektricistit shqiptar Festim Kalaj, 40 vjeç, por vetëm njëri prej tyre mund të ketë qëlluar me të shtëna fatale. Të dy shqiptarët tregojnë me gisht njëri-tjetrin.

Një mëngjes të hëne në maj 2019, një çiklist pa një paketë që notonte nën urën Spey mbi kanalin e Lievegem në Flanders Lindore. “Ky duket si një trup,” mendoi ai. Kur pa më afër, pa se dy këmbë dolën jashtë pakos. Këmba e djathtë kishte një këpucë sportive dhe këmba e majtë kishte vetëm një çorape. Trupi ishte i mbështjellë me mbështjellës plastik dhe tela, dhe ishte peshuar me gjashtë kilogramë metal në mënyrë që të fundosej. Por kjo nuk funksionoi. I ndjeri ishte vrarë me gjashtë plumba.

Viktima u identifikua si Festim Kalaj, një shqiptar i cili ishte raportuar i zhdukur nga familja e tij pesë ditë më herët. Shqiptari kishte ardhur në Belgjikë në vitin 2012 për të punuar si elektricist në ndërtim. Ai qëndroi në Sint-Niklaas, ishte i martuar dhe kishte dy fëmijë adoleshentë, një vajzë dhe një djalë.

Vitet e fundit Kalaj e kishte të vështirë të gjente punë në Belgjikë. Pasi punëdhënësi i Kalajt falimentoi, familja ishte kthyer në Shqipëri. Por sipas bashkëshortes së tij, Kalaj ka udhëtuar sërish drejt Belgjikës më 7 maj 2019, pasi këtu i është ofruar një punë si elektricist.

Miqtë e tij e panë Kalajn për herë të fundit më 10 maj kur ai shkoi në Café Anisa, një kafene shqiptare pranë Stacionit të Brukselit Verior. Ai donte të fliste me një të njohur shqiptar. Edhe bashkëshortja e tij Nevila mori një mesazh nga ai për herë të fundit atë mbrëmje. Më pas, elektricisti dukej se ishte zhdukur nga faqja e dheut.

I njohuri shqiptar, Erjon Hotaj, nuk kishte adresë të njohur. Ai ishte dëbuar nga Belgjika në prill 2016 për qëndrim të paligjshëm. Por gjashtë muaj më vonë, zbuluan hetuesit, ai u kthye në Belgjikë me pseudonimin Florin Predescu. Ata zbuluan se ai gjithashtu kishte marrë me qira një shtëpi me atë emër në Zwalm në Flandrën Lindore. Policia gjatë kontrollit në atë adresë nuk e gjeti Hotajn në shtëpi. Por në katin e dytë të asaj shtëpie gjetën një plantacion kanabisi dhe në banjë, gjurmë gjaku.

Hotaj dukej se kishte shumë kontakte me një tjetër shqiptar, Armando Murati. Fqinjët e shtëpisë në Zwalm e njohën foton e Muratit si një burrë i cili gjithashtu rrinte në atë adresë. Por të dy, Hotaj dhe Murati, rezultuan të pagjurmueshëm në gjykatë. Hotaj u arrestua përfundimisht nga policia franceze në qytetin e Clermont-Ferrand vetëm disa muaj më vonë, më 22 korrik. Murati u kap më 20 shtator në Knokke-Heist, Flanders Perëndimore.

“Ne punësuam Festimin për të na ndihmuar të ndërtonim plantacionin e kanabisit,” pranuan përfundimisht dy burrat. Ata e merrnin elektricistin çdo ditë me makinë në Sint-Niklaas. Kalajt iu desh të fikte celularin dhe i vunë një kapuç mbi kokë kur udhëtuan me të për në Zwalm, që të mos dinte adresën e saktë.

“Por disa javë më vonë, dy burra të armatosur hynë në shtëpinë në Zwalm dhe vodhën një pjesë të të korrave tona të kanabisit,” tha dyshja. Ata dyshonin se pas grabitjes qëndronte elektricisti i tyre Kalaj.

Sipas Hotajt, pas vrasjes qëndron shoqëruesi i tij Murati. Mësohet se Murati i ka kërkuar elektricistit të kthehet në Belgjikë, duke u arsyetuar se një kohëmatës në plantacion nuk funksiononte siç duhet.

“Ndërsa Festimi dhe unë po ngatërronim kohëmatësin në shtëpinë në Zwalm, Armando Murati u shfaq papritur pas nesh,” tha Hotaj. “Ai e qëlloi kur unë kisha dalë tashmë nga dhoma. Murati ishte i armatosur dhe më pas më detyroi të ndihmoja për ta hedhur trupin në kanal.”

Por shoqëruesi i tij deklaroi pikërisht të kundërtën: “Hotaj e joshi elektricistin në Belgjikë. Isha i shqetësuar dhe atë mbrëmje shkova në shtëpinë në Zwalm për të parë. Por kur mbërrita, Festimi tashmë ishte qëlluar.”

Të dy janë akuzuar për vrasjen dhe janë në burg që nga viti 2019. Që atëherë, të dy kanë pohuar se tjetri e ka kryer vrasjen dhe se ata vetë janë krejtësisht të pafajshëm. I takon jurisë të vendosë se kush mban përgjegjësinë për vrasjen. Procesi do të zgjasë një javë. Në dhjetor 2020 në Ministrinë e Drejtësisë ka ardhur letër porosi nga Belgjika për këtë vrasje e cila i është përcjellë Prokurorisë së Vlorës. Ata kërkonin marrjen e disa mostrave ADN dhe pyetjen e disa personave.

(Balkanweb)