Sezona e verës, si të bëni një ilaç kundër mushkonjave në shtëpi me këto përbërës…

LAJME

Aktivitetet në natyrë si ecja, kampingje, piknik, ecje në mal dhe shum aktivitete të tjera, janë aktivitetet më aktive këto ditë.

Por të gjitha këto aktivitete në natyrë nuk janë edhe aq të lehta sepse mushkonjat janë aty për t’ju bezdisur. Përveç infeksioneve të zakonshme bakteriale dhe virale, sëmundjet e lindura nga mushkonjat janë në rritje.

Harrojeni udhëtimet ose kampe, ju mund të kafshoheni dhe infektoheni nga këto krijesa të vogla, por konsiderohen edhe si kërcënuese, në shtëpinë tuaj a po kudo qoftë në tjera ambiente.

Kjo kërkon masa të menjëhershme për t’i ndaluar ato menjëherë. Kështu që ju paraqesim disa ilaçe shtëpiake për t’i mbajtur mushkonjat larg.

Vaj mente dhe vaj kokosi
Vaji i mentes është një tjetër vaj esencial që funksionon mirë në zmbrapsjen e mushkonjave.

Kombinimi i tij me vajin e kokosit rrit potencialin e tij për largimin e mushkonjave dhe në thelb e bën atë vetvehtësin tuaj kundër ilaçeve.
Vaj limoni eukalipt

Bëni një përzierje të një pjese të limonit dhe dy pjesëve të vajit bartës si, kokosit ose vaj ulliri. Vendoseni këtë përzierje vaji në zonën e prekur për lehtësim. Shty’p hapsiren rek.lamuese me poshte per te ndjekur videon ↓↓ artikulli vazhdon..

Vaji i eukaliptit të limonit përmban përbërje si citronellal dhe p-metan 3,8-diol. Ndërsa citronellal besohet të tregojë pak rezistencë ndaj mushkonjave, PMD është shumë efektive kundër këtyre krijesave të vogla.

Vaj peme çaji
Vaj peme çaji i mbushur me veti anti-bakteriale dhe anti-inflamatore.

Karakteristikat e tij antiseptike ndihmojnë në shërimin e plagëve. Aroma e fortë e vajit të pemës së çajit është një faktor tjetër që i mban mushkonjat larg.

Sidoqoftë, është mjaft i fortë dhe prandaj duhet të përdoret në kombinim me një vaj bartës të mirë si vaji i kokosit.