Mjeku populor Ylli Merja tregon sekretin : Ky është përbërësi i cili do te largoj dhimbjen e kokës me keto perberes

LAJME

Migrena krijohet nga mos qarkullimi i mire i gjakut dhe kjo ju ben me dhimbje koke ndaj ka shume keshilla te bukura se si ta qetesini ate.

Ndryshimet ne trupin tuaj shkaktojnë fillimin e dhi mbjes së kokës ndaj kjo sjell dhe dhimbjen e kokes tek shume grupe njerezish.

Por nje aleat i trupit tuaj eshte dhe vaji i sinapit dhe vaji i mentes kanë efekte qetësuese dhe rregullojnë qarkullimin e gja.kut që shkon në tru dhe kjo ben rregullimin e trupit tuaj ndaj duhet ta perdorni por gjithmon sipas rekomandimit te mjekut.

Pjesë shumë e rëndësishme është edhe mënyra e të ushqyerit, pasi sa më shëndetshëm të hani, aq më pak shfaqet migrena. Gjithashtu, gjumi është tepër i rëndësishëm, jo vetëm për mirëfunksionimin e trurit, por për gjithë organizmin.

Kur fillon dhi mbja e kokës duhet të konsumoni sa më shumë lëngje, sidomos çajrat janë shumë të këshillueshme pasi jane shume te shendetshem.

Një çaj shumë efektiv për dhi mbjet e kokës përgatitet kështu: në 2 litra ujë zieni 2 minuta 1 lugë mente, 1 lugë bar blete, 1 lugë borzilok, 1 lugë rozmarine, 1 lugë lule basani, 1 lugë mendër si dhe 1 lugë murriz lule ose frutë.