E trishtë! Bota e futbollit në zi, ndahet nga jeta Agim Bulku

Një tjetër lajm i trishtë u shënua të shtunën e 18 nëntorit, teksa u nda nga jeta ish-futbollisti Agim Bulku. Prej katër javësh, Agim Bulku ishte i shtruar në spitalin e Bolonjës, nuk doli dot nga komo e thellë dhe e pashmangshme.

Bulku luajti fillimisht me moshat e Erzenit. Më pas shkon të studiojë, në shkollën e mesme të mjeshtrisë “Loro Boriçi” në Tiranë dhe mbaroi me rezultate të mira studimet e larta në Universitetin e Sporteve ku edhe spikati.

Talenti i Agim Bulkut, ra shpejt në vëmendje të specialistëve. Ai i takon brezit të famshëm që bëri histori në futbollin shqiptar, nëpërmjet asaj “Shkëndije” që u kthye në një “zjarr” për zhvillimin e futbollit. Agim Bulku rreshtohet përkrah talenteve të dorës së parë si Zëri, Gurma, Hoxha, Gjoni, Ajazi, Ballço, Çurri, Sulos, Hushit etj. duke dhënë ndihmesë të çmuar në përmirësimin e cilësisë së futbollit.

Bulku (1952), nr. 7, elegant, i spikatur te Shkëndija, lojtar shumë i shpejtë, tipik në krahun e djathtë. Bulku së bashku me Filjarin dhe Himën, në vitin 1974 formuan një treshe simpatike te Lokomotiva e Durrësit, teksa luajtën për gati një dekadë së bashku. Gjithashtu Bulku është ndërrur edhe me titullin “Mirnjoja e Qytetit të Durrësit”.

PANORAMASPORT.AL