Aktorja e madhe Roza Anagnosti ka ditëlindjen sot/ Ja sa vjec bën artistja e madhe shqiptare…

LAJME

Gëzuar ditëlindjen Roza Xhuxha Anagnosti! Edhe 100 vite të tjera me shëndet e lumturi!Suksese të mëtejshme në skenat shqiptare!

Aktorja e madhe Roza Anagnosti ka qenë gjimnaste me Vllazninë | Aktoret Shqiptare
Nga Teatri Migjeni Shkodër. Më poshtë, një shkrim nga Xhahid Bushati, marre nga libri, TEATRI MIGJENI – KUJTESA E NJË QYTETI.

Roza Xhuxha (Anagnosti)
(Kam vendosur të flas sot për bukurinë dhe kuptimin e dorëshkrimeve, sepse në ditët tona ende nuk ka një përfytyrim të qartë as për kuptimin, as për bukurinë e këtyre thesareve të fshehura) Stefan Cvajg

Aktorja-ikonë e skenës teatrore dhe e kinematografisë Roza Anagnosti (Xhuxha), sot në moshë mbi 75-tat, ecën ashtu ngadalë, e menduar, me buzëqeshje të fisme, pakëz melankolike, me një bukuri të pashoqe, e përmalluar, e rrethuar nga plot kujtime… Ngjit shkallët e teatrit “Migjeni” të Shkodrës. E ndjekin pas dhe e rrethojnë lulet e bahçeve shkodrane. Aroma, këto, që gjenden veç në Shkodër! Dhe janë për ty, Rozë!

Ashtu thjesht, pa bujë, dinjitetshëm e gjithë fisnikëri, kjo Zonjë nuk ka ardhur si herë të tjera në qytetin e saj. Ka ardhur ndryshe… Ka ardhur me një mision. I përveçëm ky akt.Shty’p hapsiren rek.lamuese me poshte per te ndjekur videon ↓↓ artikulli vazhdon..